Aromaterapia. Stosowanie, działanie i przykłady olejków.

Aromaterapia. Stosowanie, działanie i przykłady olejków.

Początki aromaterapii

Aromaterapia ma swoje początki już w czasach starożytnych. Dawniej wierzono, że stosowanie roślin aromatycznych wewnętrznie jak i zewnętrznie przynosi ulgę w różnego rodzaju schorzeniach czy bólach jak np. podczas wdychania olejku eukaliptusowego, który "oczyszcza" drogi oddechowe.
Obecna aromaterapia ma swoje początki w latach dwudziestych, kiedy to francuski chemik Rene Maurice Gattefosse oparzył się w rękę podczas wytwarzania perfum i natychmiast zanurzył ją w pojemniku z olejkiem lawendowym. Był wówczas bardzo zdziwiony, że rana tak szybko się zagoiła i została po niej niewielka blizna.

Kto stosuje aromaterapię?

Specjalnie szkolone osoby zajmują się różnymi rodzajami terapii np. do terapii alternatywnej możemy zaliczyć masaż. Niektóre z tych metod możemy opanować samodzielnie i stosować je w domu.

Korzyści i działanie płynące z aromaterapii

Osoby, które stosują aromaterapię, leczą wiele dolegliwości jak np. bóle głowy, napięcia przed miesiączką, choroby skóry, bóle mięśni, zmęczenie, bezsenność czy też stres. Olejki wpływają na nasze zmysły bardzo pozytywnie. Zapach olejków relaksuje nas i uspokaja. Wykorzystanie olejków odbywa się poprzez dwa podstawowe mechanizmy: węch oraz zdolności wchłaniające skóry. Podczas wdychania olejków w mózgu zachodzi proces pobudzania substancji chemicznych, które przeciwdziałają stresowi i zmęczeniu, a wchłaniane przez skórę wpływają leczniczo na organizm.
Można również zastosować masaż olejkami. Dzięki temu złagodzimy stres i ból. Masaż twarzy jest pomocny przy leczeniu bólu głowy i zatok, masaż pleców likwiduje bóle krzyża oraz napięcie przedmiesiączkowe. Zaleca się również kąpiele w gorącej wodzie z dodatkiem kilku kropli olejków aromatycznych. W zależności od rodzaju zastosowanego olejku możemy poczuć ożywienie lub senność.

Przykłady niektórych olejków aromatycznych:

- Eukaliptusowy - Ma silny, pobudzający zapach, podobny do zapachu kamfory. Stosuje się go do parówek, kąpieli i masażu. Skutecznie łagodzi bóle mięśni, ułatwia odkrztuszanie, przeciwciała zmęczeniu i odstrasza owady.

- Jałowcowy - Ma ostry zapach. Stosuje się go do parówek, kąpieli, okładów i masażu ze względu na odprężające działanie. Skuteczny jako środek łagodzący bóle mięśni jak również z leczeniu egzemy.

- Lawendowy - Słodkawy ale ciężki zapach. Stosuje się do parówek, kąpieli, okładów oraz masażu. Skutecznie leczy stres, zranienia, oparzenia skóry. Ma właściwości antyseptyczne i uspokajające.

- Miętowy - Pobudzający i świeży zapach. Stosuje się do inhalacji, kąpieli, płukania gardła i ust, w niestrawności, w bólach gardła, owrzodzeniach jamy ustnej, swędzeniu skóry. Skutecznie odstrasza owady.

- Różany - Trwały i delikatny zapach. Używa się go do kąpieli i masażu ze względu na właściwości odprężające. Pomocny w leczeniu dolegliwości menstruacyjnych oraz innych chorób kobiecych.

- Sosnowy - Zapach lasu. Stosuje się do parówek, kąpieli, masażu. Skutecznie łagodzi bóle mięśni i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych.

- Szałwiowy - Ostry i ciężki zapach. Stosuje się do parówek, w postaci okładów, kąpieli oraz do masażu. Łagodzi stres, niepokój oraz leczy zaczerwienienia skóry, ułatwia odkrztuszanie.


Artykuł powstał na podstawie: Rodzinnej Encyklopedii Zdrowia. R.D

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze ()