Dobierz kosmetyki do włosów według ich porowatości

Dobierz kosmetyki do włosów według ich porowatości

Kosmetyki do włosów od Anwen są bardzo popularne wśród blogerek. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom pielęgnacja włosów wreszcie jest na prawdę skuteczna.

Jak określić porowatość włosów?

Wyróżniamy włosy nisko-, średnio- lub wysokoporowate zależnie od stopnia ich zniszczenia. Im bardziej zniszczone włosy, tym ich łuski  bardziej odchylone od rdzenia i na odwrót - im zdrowsze włosy tym bardziej przylegające łuski. Dzięki prawidłowemu rozpoznaniu typu włosów możemy dobrać do nich odpowiednią pielęgnację. Możemy sprawdzić to na kilka sposobów. Najłatwiejszym nie tak dokładnym sposobem jak badanie pod mikroskopem jest wykonanie testu na wodzie. Do szklanki wypełnionej letnią lub ciepłą wodą wrzucamy swój jeden włos i zostawiamy go na ok. 5-10 minut. Następnie po upływie tego czasu sprawdzamy gdzie dokładnie znajduje się nasz włos:

1. Włosy niskoporowate (włos nadal znajduje się na powierzchni wody
2. Włosy średnioporowate (włos zanurzył się tylko trochę)
3. Włosy wysokoporowate (włos wciągnął wodę i całkowicie znajduje
się pod wodą)

Jak pielęgnować włosy według ich porowatości?

Włosy wysokoporowate
Ważne, aby dostarczać im emolientów (olejów np. winogronowego lub słonecznikowego), humektantów (np. aloesu, gliceryny, miodu, mocznika) w maskach, odżywkach i olejkach. Dobrze jest także wypróbować nakładanie odżywki na włosy przed myciem a po ich myciu zrobić kwaśną płukankę np. z octu, który doskonale domknie łuski.

Włosy średnioporowate
Najłatwiejsze w pielęgnacji. Dobrze się układają i nie potrzebują masek a jedynie odżywek z humektantami i proteinami (np. jedwabiu, pszenicy, keratyny, żółtka, mleka).

Włosy niskoporowate
Nie lubią kosmetyków z proteinami i łatwo jest je obciążyć. Zaleca się stosowanie odżywek z ziołami jak również z niektórymi emolientami (np. masłem shea i kakaowym czy olejem kokosowym).

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze ()