Mydła. Niezwykłe właściwości i zastosowanie.

Mydła. Niezwykłe właściwości i zastosowanie.

W dobie XXI w. kostka mydła nadal gości w naszych łazienkach. Choć można powiedzieć, że częściej kupujemy mydła w płynie lub zamieniamy tradycyjne mydła na żele lub płyny do kąpieli to jednak mamy jakiś sentyment do tradycyjnego mydła.

Ogromny wybór mydeł na rynku daje nam bardzo duże możliwości. Wśród naturalnych mydeł wyróżniamy: antybakteryjne, aleppo, czarne, marsylskie, oliwkowe, orzechowe, peelingujące, roślinne, w płynie, ziołowe, glicerynowe. Mydła naturalne nadają sie dla alergików i osób o wrażliwej skórze a nawet sprawdzają się przy problemach dermatologicznych takich jak łuszczyca, AZS, trądzik, łupież, grzybica.

Oprócz tradycyjnego zastosowania mydła czyli do kąpieli lub mycia ciała, mydełka stosuje się również do prania. Takie mydła bez problemu radzą sobie z trudnymi zabrudzeniami i rozpuszczają szybko tłuszcze czy plamy z tkanin.

Naszymi ulubieńcami wśród mydełek są mydła marsylskie i mydła z Aleppo. Te pierwsze oprócz cudownego zapachu nie powodują przesuszenia skóry czy jej podrażnienia. Aby mydło mogło być nazwane "marsylskim" musi zawierać ponad 72% olejów roślinnych. Takie mydełko nie zawiera tłuszczów zwierzęcych i nie jest również testowane na zwierzętach. Jest hipoalergiczne i bakteriobójcze. To dobrym produktem dla alergików i niemowląt. Można je stosować bez względu na wiek czy też rodzaj skóry. Bardzo często po zastosowaniu mydła marsylskiego nie trzeba używać dodatkowo balsamu.

A mydło Aleppo?

Znane ze swoich leczniczych właściwości. Produkowane ręcznie od czasów Kleopatry, pochodzi z syryjskiego miasta Alepia. Mimo swojej naturalności, zawarty w nim olejek laurowy może uczulać (podobnie jak rumiankowy czy lawendowy) dlatego też mydło zawiera różne stężenia tego olejku w składzie. Idealnie pielęgnuje całe ciało, włosy jak również nadaje się do prania tkanin. Mydło aleppo ma specyficzny zapach, który nie każdemu może odpowiadać. Należy uważać na podróbki, które są w podejrzanie niskich cenach. Podobno im ciemniejszy odcień zieleni, tym większa zawartość oleju laurowego.

W naszej ofercie można znaleźć mydełka marsylskie Foufour i Le Chatelard, które pięknie pachną. A do rytuału Hammam polecamy czarne mydło Najel.

Udostępnij ten wpis

Komentarze ()