Właściwości czekolady. Która zdrowsza: mleczna, biała czy gorzka?

Właściwości czekolady. Która zdrowsza: mleczna, biała czy gorzka?

Czekolada to magiczne słowo nie tylko działające na dzieci... Wiele osób dorosłych znajduje pocieszenie w czekoladzie. Jest dobra na wszystko. Sięgamy po nią przed posiłkiem lub po posiłku jako deser. Na rynku wśród słodyczy mamy do wyboru różne czekolady - mleczne, gorzkie, białe, nadziewane itd. Czy jedzenie czekolady jest zdrowe oraz którą z nich wybierać?

Zalety czekolady:

W skład czekolady wchodzi wiele substancji działających pozytywnie na nasz organizm. W jednej tabliczce czekolady znajdziemy aż 20% zalecanej ilości wapnia oraz magnezu. Dodatkowo: duża ilość miedzi, żelazo, witaminy z grupy B (B6, B2, B3, B12), A, E, tłuszcz roślinny, teobromina, flawonoidy.

Miedź w czekoladzie jest potrzebna ponieważ zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego a żelazo wspomaga produkcję czerwonych krwinek (to właśnie one dostarczają tlenu do każdej komórki w naszym organizmie, dzięki czemu lepiej pracuje). Tłuszcz roślinny niszczy zły cholesterol (który przyczynia się np. do wylewu). Teobromina reguluje pracę nerek i aktywizuje układ nerwowy. Należy pamiętać, że czekolada jest pokarmem wysokoenergetycznym. Dostarcza energii i podtrzymuje przy życiu w sytuacjach kryzysowych dlatego astronauci, himalaiści i alpiniści biorą ją ze sobą na wyprawę :-)

Jedzenie czekolady powoduje uczucie szczęścia - jest to niesamowite uczucie dla naszych zmysłów kiedy pod wpływem ciepła - ta maleńka, twarda kostka topnieje w ustach. Podczas jedzenia czekolady poprawia się humor, następuje wzrost poziomu serotoniny i endorfiny w mózgu.

Wady czekolady:

Czekolada mimo, że jest bardzo smaczna nie powinna być podstawą żadnej diety! Przejadanie się nią, na pewno nie przyniesie pożytku.  Czekolada zawiera dużo tłuszczów. Nadmiar jedzenia tej słodyczy może powodować wzrost cukru we krwi a w konsekwencji nawet otyłość. Czekolada nie jest polecana osobom, które cierpią na niewydolność nerek, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę. Można również uzależnić się od jedzenia czekolady. To przyzwyczajenie dotyka osób, które spożywają duże ilości czekolady.

Mleczna, biała a może gorzka?

Podstawowym składnikiem czekolady jest miazga kakaowa otrzymywana w wyniku długotrwałego procesu fermentowania, prażenia, mielenia i prasowania owoców drzewa kakaowego. Im więcej miazgi otrzymamy, tym wyższą jakość czekolady możemy wyprodukować. Czekolada mleczna zawiera mniej miazgi, ponieważ zastępuje ją mleko w proszku. Czekolada biała jest zupełnie pozbawiona miazgi kakaowej a swój smak zawdzięcza wyłącznie dzięki masłu kakaowemu. Najlepsze czekolady to czekolady gorzkie i deserowe - to właśnie one zawierają najwięcej naturalnych składników.

Podsumowując, czekolada to bardzo słodki deser. Należy jednak pamiętać o tym aby jeść ją w granicach rozsądku i przestrzegać pewnych zasad a na pewno nam nie zaszkodzi.

Źródła: http://jejswiat.pl/ http://www.poradnikzdrowie.pl

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze ()